Jeden z nejvzácnějších olejů, který zároveň patří mezi ty nejbohatší zdroje mastných kyselin.

Zvětšit

Nová dimenze chutí pro zeleninové saláty a dresinky!

Přednosti a vlastnosti
100% lněný olej.

BIO kvalita.
Bez barviv, konzervantů a umělých přísad.
Přírodní zdroj vitaminu E.
Vysoký obsah omega 3 mastných kyselin.
Vysoký obsah nenasycených a polynenasycených tuků.
Vhodný pro vegetariány a vegany.

100% natural

Speciální účinky
Základem našeho vysoce kvalitního organického, za studena lisovaného, lněného oleje jsou semena lnu zlatého v bio kvalitě, která jsou zdrojem vyvážených esenciálních omega 3 mastných kyselin.
Lněný olej přirozeně obsahuje kyselinu palmitovou, olejovou a linolovou, má krásně sytou žlutou barvu a jemně oříškovou chuť.

BIO QUALITY 2RAWVEGAN 2ECO PROCESSING 2


LNĚNÝ OLEJ V BIO KVALITĚ

„Olej třetího tisíciletí” má žluto-zlatou barvu a jemně oříškovou chuť s hořkými podtóny. Kouzlit s ním můžete výhradně ve studené kuchyni. Vyroben s láskou a péčí.

HISTORIE

Už před více než 7000 lety

Benefity lněného semínka a produktů z něj jsou známé už více jak 7000 let. Samotný latinský název „Linum usitatissimum“ vypovídá o všestrannosti a užitečnosti této olejniny, z jejichž semínek se lněný olej získává.

Blahodárné účinky sepsal samotný Hippokrates

Známý Hippokrates, který je považován za otce medicíny, nedal na tento tekutý zázrak dopustit. Ve svých lékařských spisech Corpus Hippocraticum podrobně sepsal veškeré blahodárné účinky lněného oleje. V jednotlivých spisech jsou tak dohledatelné cenné informace a doporučení vztahující se jak k vnějšímu, tak vnitřnímu užití.

Ve svých lékařských spisech Corpus Hippocraticum podrobně sepsal veškeré blahodárné účinky lněného oleje. Ten pro tehdejší obyvatelstvo představoval první pomoc při problémech spojených s trávením, žaludečními koliky a s nepříjemnými hemeroidy. Známý byl také pro své hojivé a zklidňující účinky – potíraly se jím bolestivé rány a zanícené abscesy.

Dokonce ani výlisky, neboli odpadní produkt vznikající při lisování oleje, nepřišly nazmar. Díky své vysoké nutriční hodnotě se přidávaly do krmiva pro tehdejší dobytek.

PĚSTOVÁNÍ A PŮVOD

Lněný olej se řadí mezi ty nejvzácnější oleje

Len setý je poměrně známou a široce rozšířenou olejninou. Ve volné přírodě ho jen tak nepřehlédnete. Dorůstá totiž do výšky skoro jednoho metru a kvete nádhernými blankytně-modrými květy s jemně bílým nádechem.

Plodem lnu setého je rozpadavá, nebo uzavřená tobolka. Uvnitř tobolky jsou tmavohnědá zrníčka oválného tvaru, ze kterých se lisuje výsledný olej. Na litr kvalitního oleje se spotřebuje až 7 kg lněných semínek. Proto se lněný olej řadí do skupiny těch nejvzácnějších o­lejů.

Semínka, ze kterých lněný olej lisujeme, pochází z Indie.

SLOŽENÍ A VLASTNOSTI

Lněný olej se považuje za jeden z nejbohatších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Vysloužil si tím i označení olej třetího tisíciletí“. Výjimečnost tohoto žluto-zlatého oleje spočívá především ve vysokém obsahu omega-3 mastné kyseliny α-linolenové, která je zastoupena až z 55 %. Omega-6 mastná kyselina linolová tvoří 13 %. Tyto kyseliny tvoří nepostradatelnou součást vyváženého jídelníčku a přispívají tak k dosažení ideálního poměru přijatých esenciálních mastných kyselin.

Živinami nabitá potravina

Esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vytvořit samo, proto je musíme přijímat ve stravě. Spolu s dalšími, v oleji obsaženými biologicky aktivními látkami, představuje tento RAW za studena lisovaný olej doslova živinami nabitou potravinu.

Pro komfort mužů i žen

Lněný olej přirozeně obsahuje rostlinné fytosteroly. Ty se podílejí na udržování normální hladiny cholesterolu v krvi. Dále obsahuje biologicky aktivní látky, díky kterým se lněný olej úzce spojuje s komfortem žen i mužů. Ženám napomáhá při problémech souvisejících s menopauzou a celkově má vliv na normální funkci prsou. Pro muže představuje významného pomocníka při nepříjemných potížích s prostatou.

Čtěte pozorně

Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin sice stojí za výjimečnými nutričními vlastnostmi lněného oleje, avšak jejich značnou nevýhodou je, že snadno podléhají zkáze. Neprodleně po obdržení jej proto uskladněte do lednice a spotřebujte nejpozději do 3 měsíců. Po celou dobu skladování lněný olej taktéž ponechejte v originální lahvi z tmavého skla.

Kazící procesy doprovázející vznik vysoce hořké chuti jsou zcela přirozenou vlastností lněného oleje. Avšak správným skladováním lze nástup těchto procesů maximálně oddálit.

POUŽITÍ

V zeleninových a luštěninových salátech, na křupavý chléb, do jogurtu i tvarohu

Čerstvě lisovaný lněný olej je typický svou jemně oříškovou chutí s doznívajícími hořkými podtóny. Využívá se výhradně ve studené kuchyni, protože jeho tělu prospěšné látky jsou citlivé na vysoké teploty. Výborný je v kombinaci se studenými zeleninovými a luštěninovými saláty. Doporučujeme jím pokapat křupavý chléb nebo jiné oblíbené pečivo. Lžíci lněného oleje můžete vmíchat také do jogurtu a tvarohu.

Český botanický název: Len setý
Anglický název: Linseed oil
Latinský název: Linum Usitatissimum Seed Oil
Vyrobeno: Česká republika

ZDROJE

[1] MEMON, M Ashraf et al., 2016. Trachyspermum Ammi and Linum Usitatissimum are medicinal herbs used as hypolipidemic agents which protect against coronary artery disease. Medeniyet Medical Journal. 31(4), 282–286.

[2] GUI, Bo et al., 2012. Identifi­cation and Quantification of Cyclolinopeptides in Five Flaxseed Cultivars. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 60(35), 8571–8579.

[3] DE SOUZA FRANCO, Eryvelton et al., 2012. Effect of a Semisolid Formulation of Linum usitatissimum L. (Linseed) Oil on the Repair of Skin Wounds. Research Article. 1–7.

[4] OMAH, B. Dave, Edward O. KENASCHUK a Giuseppe MAZZA, 1997. Tocopherols in Flaxseed. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 45, 2076–2080.


ø výživové údaje

 Na 100 ml
Energetická hodnota3367 kJ / 819 kcal
Tuky100 g
– z toho nasycené mastné kyseliny8,5 g
Sacharidy0 g
– z toho cukry0 g
Bílkoviny0 g
Sůl<0,1 g