Příznaky, které mohou naznačovat narušenou střevní mikroflóru

Střevní mikroflóra člověka je každý den vystavovaná poměrně velkému náporu škodlivých látek. Vždy však záleží na tom, jak se dotyčný stravuje a jaký má životní styl obecně. Zdraví střev je podstatně z mnoha důvodů. Ovlivňuje totiž jak imunitní systém, tak i hmotnost, přítomnost alergií, nebo vznik depresí. 

Co je to střevní mikroflóra?

Střevní mikroflórou lze nazvat vnitřní prostředí tenkého a tlustého střeva, které obývá řada bakterií. Těm se také někdy říká mikrobiota. Jejich složení tedy ovlivňuje značně zdravotní stav člověka. Bakteriální rovnováha ve střevech může být snadno narušena mnoha faktory, jako jsou:

  • konzumace průmyslově vyráběných pokrmů
  • potrava s nízkým obsahem vlákniny
  • nadměrná konzumace alkoholických nápojů
  • stres a nadměrná fyzická aktivita

Střevní mikroflóra a její vliv na imunitu

Pokud vlivem bakteriální nerovnováhy ve střevech dochází k opakovaným infekcím, může snadno dojít k výraznému oslabení imunitního systému. Jeho základy se totiž až ze 70 procent nachází v gastrointestinálním traktu. Určité odborné poznatky dokazují, že k posílení imunity může snadno přispět užívání probiotik, nebo konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. 

Jaké příznaky můžete pociťovat při dysbalanci střevní mikroflóry?

Pokud není vaše střevní mikroflóra v pořádku, můžete se potýkat s chronickými bolestmi břicha a poruchami vyprazdňování, jako je zácpa, nebo průjem. Také je možné, že pocítíte časté nadýmání, plynatost, pálení žáhy, nebo se objeví reflux. Těmto obtížím snadno předejdete tak, že do jídelníčku zařadíte více ovoce a zeleniny, která obsahuje vlákninu pro střeva prospěšnou. Rovněž je vhodné zařadit do života více pohybové aktivity. 

Narušená střední mikroflóra úzce souvisí s nárůstem hmotnosti

Jisté studie prokázaly, že skladba střevních bakterií úzce souvisí i s tendencí přibírat na váze. Některé bakterie totiž mohou podporovat zvýšenou absorpci živin. Proto je vhodné pravidelně provozovat jakoukoliv pohybovou aktivitu, nejen se rozumně stravovat. I obyčejné rychlejší procházky mohou pomoci.

Střevní „pohoda“ se odráží i na psychickém stavu

Dlouhodobá nerovnováha ve střevech může způsobit výrazné změny nálad až deprese. Střevo se totiž ne nadarmo nazývá druhým mozkem. Tyto orgány jsou velmi spjaté. Až 90 procent serotoninu (hormonu štěstí) je produkováno právě v gastrointenstinálním traktu. Zejména střevní bakterie pak hrají významnou roli při jeho výrobě. Pokud tedy budete zodpovědně pečovat o svůj trávicí systém, vaše duševní pohoda bude na výši. 

Jaké doplňky stravy jsou vhodné k obnovení střevní mikroflóry?

Odborníci doporučují konzumovat takzvaná synbiotika Probio, Bifi a Lacto. Probio je kombinací probiotik a prebiotik, která pomáhají kolonizovat střeva. Nejlepší jsou tekuté přípravky, jenž obsahují širší škálu bakterií pro obnovu střevní mikroflóry. Na obnovu mikroflóry ve střevech by měly být užívané minimálně 21 dní.