Kombucha ze zeleného čaje s citrusy

Během chladných zimních měsíců potřebujeme našemu organismu obstarat potřebné množství vitamínů, minerálů a dalších látek, které posilují naši imunitu. Tyto látky z velké části čerpáme z rostlinných zdrojů – nejčastěji z ovoce a zeleniny. Co se surovin týká, je zima ovšem nejchudším ročním obdobím, a tak jsme odkázáni buď na to, co jsme zavařili nebo zamrazili nebo na to, co nakoupíme v supermarketech. V zimních měsících je bohužel nabídka čerstvého ovoce a zeleniny velice limitována, alespoň u některých druhů, jako jsou například rajčata, okurky, či hlávkový salát.

To ale neznamená, že bychom si měli celou zimu veškeré ovoce a zeleninu odpírat; kromě čerstvých plodů se totiž nabízí spousta jiných možností a způsobů, jak našemu tělu zajistit dostatečný přísun vitamínů a bioaktivních látek. V zimě je například skvělý čas na to vyzkoušet si kvašení neboli fermentaci. Fermentované potraviny s sebou totiž přinášejí velké množství přátelských bakterií, které ocení zejména náš střevní mikrobiom – důležitá součást imunitního systému. Vyzkoušejte například recept na kvašený nápoj Kombuchu – znovuobjevený kvašený nápoj, který se vyrábí přidáním symbiotické kolonie bakterií a kvasinek (známé též pod zkratkou SCOBY) do černého nebo zeleného čaje. Recept je z nové kuchařky Jak jíme zdravě v zimě, která věnuje jednu ze tří kapitol kvašení neboli fermentaci. 

Kombucha ze zeleného čaje s citrusy

Příprava: 35 minut (+ 5–7 hodin chladnutí, 5–7 dní fermentace a 8–10 hodin louhování) | 
Tepelná úprava: 8 minut| Obtížnost: střední| Počet porcí: 20
Nutriční informace na 1 porci: 36 kcal | 0 g bílkovin | 8 g sacharidů | 0 g tuků

INGREDIENCE

  • 3 l vody
  • 40 g kvalitního sypaného zeleného čaje od Eurony
  • 300 g třtinového cukru
  • 1 mateřská kombuchová kultura
  • 200–300 ml nálevu pro kombuchovou kulturu* (buď původního nálevu, se kterým jste si kulturu koupili, nebo vaší vlastní kombuchy z předchozí várky)
  • 1 pomeranč (nakrájený na kolečka)
  • 1 citron (nakrájený na kolečka)
  • 1 limetka (nakrájená na kolečka)
  • 20 g čerstvého zázvoru (oloupaného a nakrájeného nahrubo)

POSTUP PŘÍPRAVY
Nachystejte si sterilní širší skleněnou nádobu o objemu alespoň 3 l a větší hrnec. V hrnci zahřejte 3 l vody na cca 85–90 °C, poté hrnec odstavte, do horké vody nasypte čajové lístky a třtinový cukr a nechte 6–8 minut louhovat. Následně obsah hrnce promíchejte a přes jemné síto ho přeceďte do nachystané sterilní nádoby, kde nechte tekutinu zchladnout na pokojovou teplotu (minimálně na 35 °C). Chladnutí potrvá cca 5–7 hodin.

Po vychladnutí do tekutiny v nádobě vložte mateřskou kulturu a přidejte 200–300 ml nálevu. Poté vršek nádoby přikryjte plátýnkem, které upevněte gumičkou, a nádobu uskladněte na temném místě s teplotou 25–27 °C. Po 5–7 dnech fermentace bude kombucha hotová.

Z hotového nápoje nejprve vyjměte kombuchové kultury (jak původní mateřskou, tak i nově zformovanou „dceřinou“), opláchněte je vlažnou vodou, dejte do menší sklenice a zalijte 200–300 ml připravené kombuchy, která bude kulturám sloužit jako nový nálev. Sklenici s kulturami uzavřete a do dalšího použití skladujte při pokojové teplotě (takto můžete kultury uchovávat až několik týdnů). Do zbylé kombuchy v nádobě vložte nakrájené citrusy a zázvor a nechte 8–10 hodin louhovat. Poté kombuchu přeceďte do uzavíratelných skleněných lahví či sklenic a skladujte v lednici, kde vydrží nejméně 1 měsíc.

*Kombuchová kultura se vždy uchovává ve speciálním nálevu (jde zpravidla o již dříve připravenou kombuchu), který jí slouží jako ochrana a zároveň se používá pro přípravu nové kombuchy. Tento nálev buď zakoupíte přímo s kombuchovou kulturou jako součást balení, anebo ho vytvoříte z hotové kombuchy vaší vlastní výroby.

Antistress Green – Sypaný zelený čaj, 50 g

Meditujte a načerpejte novou sílu..

nr. CH0003

cena: 69,00 Kč

Bergamot, jehož aroma je charakteristické pro tento typ čaje, je turecký název pro citrusový plod citrus bergamia. Je pěstován především kvůli nezapomenutelné vonné silici.

Příprava: vroucí vodou zalijte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 8-10 minut louhovat. Poté přeceďte.


Royal Earl Grey – Sypaný královský černý čaj, 50 g

Každý šálek pro Vás bude příjemným prožitkem jedinečnosti okamžiku…

nr. CH0001

Cena: 69,–Kč

Přednosti a vlastnosti

Charakteristická příjemně intenzivní chuť královského čaje Earl Grey je naprosto nezaměnitelná. Pravý ceylonský černý čaj, květy jasmínu a chrpy spolu s pronikavým přírodním aroma bergamotu dodávají tomuto čaji jeho originální lahodnou chuť.

Víte že…Bergamot, jehož aroma je charakteristické pro tento typ čaje, je turecký název pro citrusový plod citrus bergamia. Je pěstován především kvůli nezapomenutelné vonné silici.

Návod na použití

Příprava: vroucí vodou zalijte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 8-10 minut louhovat. Poté přeceďte.