Jak prát ekologicky šetrně?

Prací prostředky patří mezi TOP produkty Eurony! Jsou UNIKÁTNÍ tím, že jsou opravdu účinné a přitom ekologicky šetrné. Obstály ve velmi náročných testech zaměřených na kvalitu, účinnost při odstraňování všelijakých skvrn, na šetrnost k prádlu, k pračce, k citlivé kůži a k životnímu prostředí.

Prací prostředky jsou 3x koncentrované

Stejný počet pracích dávek ale jiná velikost balení. PROČ???

Plusy pro Euronu:
+ obsahují 20-25 enzymů (účinných složek)
+ malé balení, malé prací dávky
+ bez fosfátů, chloru, formaldehydů a perborátů viz odstavec „Co Eurona nebosahuje
+ neobsahují plnidla
+ snadno biologicky rozložitelné
+ vysoce šetrná, bezkonkurenční kvalita, vhodné zejména pro alergiky a ekzematicky
+ česká výroba
+ čistě vyprané prádlo díky kompletnímu vymáchání,

Mínusy pro běžné komerční prášky;
– málo pracích enzymů, většinou 7
– velké balení, zabírají velké místo, velké prací dávky
– obsahují zbytečná plnidla (písek, sůl, soda, jíl, drcené peří, zeolity i sklo u gelu voda zkrátka nejlevnější složky) aby vyplnili obsah balení a zákazník má pocit že velmi výhodně koupil
– škodí přírodě pak vznikají silice….
– dráždí pokožku
– polská výroba
– těžko rozpustné částice z plnidel zůstávají v tkanině, blednou barvy, poškozují vlákna, dráždí naši pokožku

Vidíte ten rozdíl v dávkování na obrázku? Tak velké množství komerčního přípravku nemá šanci se při praní rozpustit, pořádně se nevymáchá, zůstává v prádle a hodně lidem se na namáhaných částech těla (lokty, předloktí, kolena) tvoří ekzém. Tohle se u Eurony neděje, proto si ji chválí hodně alergici, ekzematické a osoby s citlivou pokožkou.

DÁVKOVÁNÍ na 7kg prádla

Eurona plnidla neobsahuje zbytečná p, proto dávkujeme mnohem méně

  • pracího prášku 30ml to je 20g
  • pracího gelu 20ml
  • aviváže s kondicionérem 18ml

Efekt praní v Euroně nemusíme poznat ihned po prvním praním. Než se vyperou všechny nánosy z předchozích pracích prostředků, trvá to někdy čtyři prací cykly, Dokonce se může stát, že po prvním praním „vylezou“ staré skvrny, které byly ve vlákny překryty běžnými pracími prostředky. Většinou zmizí po druhém či třetím vyprání a zase se objeví původní barva. Buďte trpěliví a dejte šanci pracím produktům od Eurony.

Co Eurona NEOBSAHUJE?

  • FORMALDEHYDY – nejšílenější složka v komerčních prášcích. Přidávají se jako antibakteriální složka, ale mají karcinogenní účinky a aktivují se teplem a přes pokožku se dostávají do těla. Lidem s citlivou pokožkou způsobuje formaldehyd atopický ekzém.
  • FOSFÁTY – ve spodních vodách způsobují růst vodní řasy – kvetení vody v létě, tím se voda stává toxickou a zdraví škodlivou. Vodní květ vydýchává kyslík vodním živočichům.
  • CHLOR – účinná látka, ale naleptává sliznice. Je těžší než vzduch, drží se u země – škodlivý hlavně pro děti a domácí zvířata. V první světové válce se používal jako bojový plyn, protože se drží dlouho u země.
  • PERBORÁTY – perborát sodný je výborné bělidlo s čistící složkou – přidává se do prostředků na praní a do myček, ale škodí živočichům a ve vyšších koncentracích je bor považován za vážnou hrozbu. Eurona místo toho používá perkarbonát – aktivní kyslík vázaný na sodu, je to mnohem ekologičtější varianta.
  • Navíc nikdy nebyly a nebudou testovány na zvířatech. Víte, jak se testují prací prostředky? Například chtějí zjistit, jestli přípravek dráždí oči, tak vezmou chemickou látku, stříknou ji králíčkovi do oka kontrolují, jak moc to červená, mokvá, otéká… To vše proto, aby mohli na krabici napsat, že přípravek dráždí oči.

Co Eurona OBSAHUJE?

  • ENZYMY – účinné látky, které se dovedou nabourat do struktury nečistoty a rozbít ji, aby se z tkaniny snadno uvolnila. Nesvědčí jim moc vysoké teploty nad 40 °C ani krátké rychloprogramy v pračce. Pokud nemáte dlouhý program, můžete pračku zapnout a po nahřátí ji na 20 min zastavte a poté doperte.
  • Speciální patentované složky:
    • COLOR-STAB – udržuje barevné prádlo krásně jasné, barvy neblednou.
    • LIMESCALE PROTECTION – zabraňuje usazování vodního kamene a dokáže nabourat i už usazený vodní kámen. Časem se může usazenina odloupnout a můžete prát znova.. proto je dobré čistit pračku dřív než začnu prát s Euronou.
    • PRO-BIO COMPLEX – komplex bioaktivních látek, který dobře odstraňuje skvrny.
  • Hypoalergenní ALOE VERA – vhodné i pro ty, co jsou alergičtí na aloe vera

Osobní zkušenost

Jak píše Květa Vostruhová: “Pro nás zázrak, syn byl atopik, po přechodu na Euronu a prací prostředky se do měsíce začal hojit a do 2 měsíců byl bez projevu. Teď to bude 3 roky a syn je bez projevů. Další plus, neobsahují plnidla, čisté a voňavé prádlo, nezabírají tolik místa. Dávkuje se malinko, takže cenově jsou výhodné, kvalitou však bezkonkurenční.”


Prací prostředky v Euroně

  • Univerzální – výborné pro nové zákazníky, než přejdou na komplet prací program od Eurony. Postupně si vyperou prádlo od nánosů z komerčních přípravků a budou pak ještě více spokojeni při přechodu na speciální prostředky.
  • Speciální – na bílé, barevné, černé – překvapí svou účinností. Prášek na bílé v sobě obsahuje složku z Agenta i s přídavkem TAED (modré zrníčka), takže podporuje bělení prádla už od 40 st (gel Agenta neobsahuje).
  • Prášek na barevné pomáhá prádlu udržovat svou barvu a při dlouhodobém požívání barvy opravdu ožívají.
  • Gel na černé prádlo pomáhá udržovat tmavou barvu a navíc nádherně voní.
  • Eco mimi – pro miminka a osoby s hodně citlivou pokožkou. Celá řada je čistě přírodní a obsahuje složky, které napadají různé typy špíny charakteristické pro dětské prádlo (biologické skvrny, skvrny od jídla apod.).

Prášek nebo gel?

  • Prášky jsou obecně účinnější než prací gely, ale potřebují delší dobu praní (min 2 hod), protože jsou enzymatické a potřebují čas na rozložení špíny – vhodné na bavlnu, ručníky, utěrky, ubrusy, kapesníky, pleny atp. Výborně perou od 40 °C, nejlepší účinky jsou od 60 °C.
  • Gely jsou šetrnější a není potřeba tak dlouhý prací program, ale nepoužívejte patnáctiminutové rychloprogramy, vždy alespoň 1 hod. Tím, jak je Eurona šetrná a neobsahuje žádné zbytečné chemikálie, jsou složky tekutých přípravků od sebe oddělené. Představte si vodu, olej a mléko. Takže gely (i jakékoliv ostatní tekuté přípravky) vždy před použitím pořádně protřepejte, aby se složky spojily. Gely používejte na choulostivé materiály, syntetiku (polyester, polyamid) a na přírodní materiály (viskóza). Gely jsou účinné od 30 °C.

10 + 1 tipů pro čistě vyprané a voňavé prádlo

  • Vyčištěná pračka – je to nejdůležitější aspekt, pokud pračka nebude vyčištěná od špíny, vodního kamene a plnidel z komerčních prostředků, které se mohou praním v Euroně uvolňovat a dostávat se na prádlo, pak se stane, že prádlo bude špinavé a nebude vonět.
Sada odměrek – kód 4008, cena 9 Kč.
  • Prací prostředek přímo do bubnu – prací prostředky od Eurony neobsahují plnidla a jsou velmi lehké. Pokud by se daly do horního šuplíku, mohl by prášek zůstat cestou do bubnu v trubkách. Proto vkládáme prací prostředky do malé kulaté odměrky a to celé do bubínku a vkládáme do pračky pod prádlo, tím se zajistí jeho postupné uvolňování a ani kapka nepřijde nazmar
  • Pereme bez předpírky – jelikož vkládáme prací prostředky přímo do bubnu, byla by předpírka kontraproduktivní. Nemusíte se bát, že by se prádlo nevypralo. Prací prostředky jsou velmi účinné a pokud máte na prádle přeci jen nějakou skvrnu, přečtěte si poslední bod.
  • Pereme na dlouhý program – běžné prádlo pereme nejčastěji na 40 °C, ručníky a utěrky doporučuji prát na 90°C. Takhle vysoká teplota jednou za čas desinfikuje pračku od namnožených bakterií a plísní, které se tam dostávají např. z neustále vlhkých ručníků nebo z tmavého prádla, které obvykle nepereme po každém použití. Tyto bakterie v pračce zatuchávají a vy je necítíte jen proto, že komerční prášky a aviváže tuto „vůni“ přebijí. Ale je lepší mít prádlo čisté a příjemně voňavé než zatuchlé přebité silným máchadlem…
  • Neždímejte na vysoké otáčky – prací prostředky i aviváž obsahují změkčující složky a chrání vlákna oděvů. Pokud však budete ždímat na více než 800 ot./min, vlákna zbytečně poškozujete a vůně aviváže může být méně intenzivní.
  • Dodržujte dávkování – pokud přecházíte z komerčních přípravků, bude vám proti srsti dávat tak malé množství prášku, gelu či aviváže, ale pokud dávkování překračujete, prací prostředky mohou zůstávat v oblečení a prádlo může vypadat špatně oprané kvůli tomu. Pokud máte měkkou vodu, pak můžete dávkování ještě více snížit. Vyzkoušejte a uvidíte, jaké množství je pro vás vhodné. Máme vyzkoušeno dávkování:
    • Prášky na praní – 30 ml (nejmenší odměrka – kulatá) nebo 20g
    • Prací gely – 20 ml
  • Perte podle barev a podle materiálů – rozdělujte prádlo podle barev, nejen bílé, barevné a černé, ale je vhodné prát např. červené zvlášť, žluté zvlášť apod. pokud nemáte dostatek prádla, pak perte alespoň světlé barvy zvlášť a tmavší barvy zvlášť. Jemné prádlo, svetry, zimní bundy nebo funkční prádlo na sport perte odděleně v prostředcích k tomu určených, lépe tak ochráníte vlákna jednotlivých materiálů.
    • Eurona podle barev: prostředky na bílé prádlo, na barevné prádlo, na černé a tmavé, univerzální (na bílé i barevné)
    • Eurona podle materiálů – speciální prací prostředky na:
      • Jemné prádlo a vlnu
      • Péřové bundy a spacáky
      • Sportovní oblečení a obuv
      • Džíny a manšestr
      • Záclony
      • Gel na ruční praní – nejen na praní v ruce, ale i na šetrné odstraňování skvrn
  • Nepřeplňujte pračku – v poslední době výrobci pračky apelují na úsporu energií a vody a díky tomu je v pračce opravdu malé množství vody. Pokud přeplníte pračku, tak se voda k vašemu oblečení téměř nedostane a prádlo nemá šanci se dobře vyprat. Je nepsané pravidlo, že když naplníte pračku, pak vám má od vršku bubnu zbýt ještě místo na celou vaši dlaň nastojato.
  • Vyndávejte prádlo z pračky co nejdříve – pokud necháte prádlo v pračce déle než dvě hodiny, pak vám začíná v pračce zatuchávat. Naplánujte si praní tak, aby vám tam nestálo příliš dlouhou dobu.
  • Skvrny – čím dříve se do boje se skvrnami pustíte, tím lépe. Můžete použít předpírkový sprej kód 1020 za 147 Kč, který nastříkáte na skvrnu, necháte chvilku působit, promnete nebo zapravíte kartáčkem a opět necháte působit, pak jen vložíte do praní. Také můžeme použít multifunkčního univerzálního agenta s obsahem kyslíku kód 1021 za 278 Kč / 800g, který je vynikající na odstranění skvrn před praním a nebo můžete přidat do praní. Dále můžeme použít bioaktivní odstraňovač skvrn kód 1011 za 249 Kč, který se přidává přímo k praní.

Tip navíc – snadné žehlení. Pokud budete dodržovat max. ždímání na 800 ot./min a použijete aviváže, které obsahují změkčující složky, pak eliminujete většinu žehlení. Složte prádlo hned po uschnutí a máte ušetřený čas, který byste jinak trávili nad žehlením. Nebo můžete použít pohotovostní tekutou žehličku kód např. 1065 ve dvou vůních a velikostech, se kterou zvládnou žehlení i děti. Tekutá žehlička se jen nastříká na zmačkané prádlo a uhladí rukama.