Pitný režim

‼️PITNÝ REŽIM ‼️

Pitný režim je doplňování tekutin do těla pitím, které by mělo pokrýt denní výdej tekutin, ale i ztráty v průběhu spánku. Denní příjem vody (včetně té obsažené v potravinách) by měl odpovídat zhruba dvěma až třem litrům vody v závislosti na vytížení daného jedince a jeho věku. Toto doporučení může ovšem také vycházet ze zájmu výrobců podpořit spotřebu. V USA je u dospělého průměrný příjem tekutin z pití vody přibližně 1 litr za den.

Při náročných fyzických aktivitách je nutné uzpůsobovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci. K té dochází (i bez pocitu žízně) většinou v zimě (suchý vzduch) a v horkých letních dnech (příznaky jsou například suchá pokožka, rty či nízký krevní tlak). Potřeba pít vodu také závisí i na stravě. Je-li strava slaná či sladká, člověk přirozeně potřebuje více tekutin oproti člověku, který jí např. obilniny, luštěniny, zeleninu atd. Příjem potravy by se ale měl obejít bez pití (nejlépe od 30 minut před do 30 minut po jídle), aby se trávicí enzymy nezředily a neovlivnily tak trávení.

Bez vody jsme většinou schopni přežít 2-4 dny, proto máme proti nedostatku vody vybudován ochranný systém, který hlásí zprávu do mozku a dostaneme žízeň. V dospělosti naše tělo obsahuje 70% vody.

Krátkodobý nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy, zhoršené soustředění a únavu. Dlouhodobý deficit zase může za předčasné stárnutí tkání a potíže s klouby a páteří.

Voda se podílí na metabolismu buněk a těla, dopravě živin i na vyplavování odpadních a škodlivých látek z těla. Příliš velký příjem vody ovšem může narušit činnost ledvin, jelikož dochází ke zředění množství sodíku v krvi. Sklenice čisté vody po ránu zvyšuje krevní tlak, což může býti chtěné a příjemné nastartování. Měřítkem množství vody v těle může být barva moči, která by neměla být tmavá (výjimkou je užívání vitamínů jenž zabarvují moč).

Nadměrné pití může také mít formu podobnou závislosti. Aquaholismus je nebezpečný. Pití několikanásobku přiměřené dávky vody přetěžuje ledviny a vymývá z těla minerály nutné mj. pro správnou funkci nervové soustavy a regulaci krevního tlaku. Klinické příznaky související hyponatremie jsou bolesti hlavy, zmatenost, pocity slabosti a únavy, ztráta rovnováhy a svalové křeče. V nejvážnějších případech pacienta ohrožuje na životě.


Domácí limonády

Když je vedro vražedné a chcete zchladit, ale ne cukernou a barvenou, kupovanou limonádou, vyrobte si vlastní bez konzervantů a přemrštěných kalorií. Základem je čistě umyté ovoce a zelenina naším speciálním mýdlem na ovoce a zeleninu led, voda a poté si můžete zvolit jednu z následujících kombinací:
1) Nakrájené pomeranče, citróny, limetky a aloe vera gel
2) Maliny, limetka a aloe vera gel
3) Nakrájený meloun, rozmarýn a aloe vera gel
4) Borůvky, šalvěj a aloe vera gel
5) Nakrájený ananas, máta a aloe vera gel
Suroviny umyté speciálním mýdlem na ovoce a zeleninu nasypeme do větší sklenice nebo džbánu a rozmačkáme. Zasypeme ledem a studenou vodou. Pijeme ihned, nebo dáme do lednice.

Proč čerstvé ovoce a aloe veru? Jsou tam enzimy a ty čistí i náš organismus.