Složení mikrobiomu v těle může ovlivnit závažnost průběhu onemocnění Covid-19

Složení mikrobiomu, tedy bakterií, které máme ve střevě, může podle výzkumu Čínské univerzity v Hongkongu ovlivnit závažnost Covid-19, stejně jako závažnost reakce imunitního systému na infekci.

Nerovnováha ve složení mikrobiomu může způsobit také  přetrvávání zánětlivých příznaků po překonání nemoci, jak naznačuje výzkum publikovaný v časopise Gut skupiny British Medical Journal.

Imunita ve střevech

Střevo je střediskem imunity v těle a je známo, že bakterie, které v něm sídlí, ovlivňují imunitní odpověď. Proto vědce logicky zajímalo, zda má právě kvalita mikrobiomu vliv na průběh nemoci a zotavování.

Výzkumný tým získal vzorky krve a stolice a lékařské záznamy od 100 pacientů hospitalizovaných kvůli infekci Covid-19 v období od února do května 2020, jakož i od 78 zdravých lidí.

Mikrobiom může sehrát významnou roli

Analýza vzorků stolice ukázala, že složení mikrobiomu se významně lišilo u pacientů s onemocněním a bez onemocnění, bez ohledu na to, zda byli léčeni léky. Pacienti s Covid-19 měli vyšší počet bakterií, Ruminococcus gnavus, Ruminococcus torques+ a Bacteroides dorei než lidé bez infekce, a navíc mnohem méně těch bakterií, které se normálně starají o imunitní odpověď organismu.

Zajímavé bylo i to, že stejně nízký počet prospěšných bakterií byl zjištěn i o 30 dní později, kdy už žádný z testovaných neměl pozitivní Covid test. Kromě toho počet prospěšných bakterií zůstal nízký ve vzorcích shromážděných až o 30 dní později.

Cytokinová bouře

Bylo zjištěno i to, že onemocnění Covid-19 způsobuje, že imunitní systém produkuje zánětlivé cytokiny. Jejich nadměrné množství může být někdy označováno jako tzv. cytokinová bouře, která dokáže poškozovat tkáně. Analýza vzorků krve ukázala, že mikrobiální nerovnováha zjištěná u pacientů s Covid-19 měla významný vliv i na rekonvalescenci po nemoci

Lidé, kteří měli lepší výsledky bakteriálních testů se z nemoci většinou snadno zotavili a nezaznamenali na sobě nějaký dlouhodobější efekt. Ostatní lidé, jejichž mikrobiom byl více poškozen však trpěli únavou, bolestmi kloubů nebo dušností i několik týdnů po nemoci.

Je tedy patrné, že vyvážený a zdravý mikrobiom je klíčovým hráčem právě při průběhu i rekonvalescenci z nemoci Covid-19. Pokud jste tedy ještě onemocnění neprodělali, lze více než doporučit zapracovat na zlepšení vašeho mikrobiomu. Toho lze dosáhnout především pravidelnou konzumací probiotik a celkově zdravým životním stylem.